s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
Image Alt

Ryszikeś

Ryszikeś (Rishikesh) to leżąca u stóp Himalajów na wysokich urokliwych skarpach rwącej górskiej Gangi światowa stolica jogi. Swoją sławę zawdzięcza działalności Swamiego Shivanandy – lekarza i jogina, który pierwszy założył tutaj swoja aśramę-uzdrowisko. W tej pięknej przyrodzie nad huczącą, kryształowo czystą rzeką Gangą osiedlili się jego śladem i inni, m.in. Maharshi Maheshyogi, sławny założyciel Transcendentalnej Medytacji, czy m.in. Swami Yogeshwarananda – wybitny acz mniej znany jogin, który opanował w praktyce klasyczną jogę Patańdżalego. Tutaj też działał sławny Swami Rama z Himalajów, który zapoczątkował tzw. „Himalajską Jogę” i założył największy szpital stanu Uttarakhand – Himalayan Institute Hospital Trust, a także jego wybitny następca, Swami Veda Bharati, wielki jogin-uczony. Ale na Zachodzie miasteczko stało się znane za sprawą Bitelsów (zespół Beatles), którzy przyjeżdżali tu do Maharysziego Maheshyogiego. Obecnie miejscowość przyciąga wielu ciekawych ludzi, poszukiwaczy duchowości, hippisów, no i także dziwaków  – zarówno indyjskich, jak i zagranicznych. To tutaj co roku w marcu odbywa się Światowy Festiwal Jogi. Mieści się tu wiele szkół, z których największe – tak się złożyło – prowadzone są przez uczniów Swamiego Vedy Bharatiego.

Nie ma na świecie lepszego miejsca do odosobnień z jogą i naturalnej regeneracji niż Ryszikeś. I mało jest tak pięknych i przyjemnych miejsc do raftingu, odświeżających kąpieli i widokowych wędrówek po zielonych górach.

Tutaj organizujemy swoje coroczne kursy jogi, zwykle w kwietniu. Ryszikeś stanowi dla nas także ośrodek, gdzie przygotowujemy i skąd rozpoczynamy piękne wyprawy krajoznawcze w Himalaje.

 

 

 

You don't have permission to register