s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
Image Alt

INDIE – Benares

„Mało jest na świecie miast tak tradycyjnie hinduskich i tak symbolicznych dla całej indyjskiej kultury, jak Benares. I nie wiele jest miast w Indiach – a w tym wypadku i na świecie – tak wyzywających i oszałamiających przybyszów z Zachodu, jak Benares. Jest miastem tak bogatym w kulturę, jak Indie. Ale dla tych z nas, którzy stoją poza indyjską tradycją, nie jest ono łatwo dostępne. […] Potężne korzenie indyjskiej tradycji, jakie widzimy tutaj, są starsze od tych, które znajdziemy w Londynie czy Rzymie” – Tak rozpoczęła swój opublikowany w Varanasi artykuł pt. Kāśī. Miasto i symbol [Kāśī and Symbol] dr Diana L. Eck, profesor religii indyjskich z Uniwersytetu Harwarda, autorka sławnej książki pt. Kāśī. The city of Light„. Miasto i symbol [Kāśī and Symbol] dr Diana L. Eck, profesor religii indyjskich z Uniwersytetu Harwarda, autorka sławnej książki pt. Kāśī. The city of Light„.

I dokładnie tak jest. Benares (Varanasi) od przeszło 3000 lat stanowi północnoindyjską stolicę kultury i nauki. To tutaj 2600 lata temu Buddha przywędrował, aby wygłosić swoje pierwsze kazanie, ale bramini z nie pozwolili mu nauczać w obrębie miasta, dlatego udał się on do pobliskiego Sarnath. To właśnie na obrzeżach Benaresu mieści się największy i najbardziej humanistyczny uniwersytet w Azji – BHU. W Benaresie jest najwięcej centrów i szkłół sanskryckich, w tym – na przeciwległym skraju miasta – uniwersytet sanskrycki Sampurnananda Sanskrit University. W licznych domach i rodzinach utrzymują się wielowiekowe tradycje nauczania sanskrytu i literatury, a także rozmaitych dyscyplin wiedzy. Do Benaresu przybywają uczeni z całych Indii. Miasto jest kuźnią telnetów w niemal każdej dziedzinie. Tradycyjna muzyka, taniec, teatr, rzeźba, malarstwo i sztuka medyczna – te dyscypliny osiągnęły w Benaresie najwyższy poziom. Wielu sławnych pisarzy, poetów, uczonych historyków, lingwistów, filozofów, naukowców i lekarzy, astrologów i jasnowidzów związanych jest właśnie z tym miastem.Tutaj tolerancja, także religijna i obyczajowa, osiągnęła swój najwyższy poziom – każdy może znaleźć to swoje miejsce pod warunkiem, że będzie umiał znaleźć w tej ogromnej rozmaitości nie wchodząc w drogę tym, których styl życia jest zupełnie inny. Benares jest miastem upodobanym sobie także przez joginów – wielu najwybitniejszych mistrzów jogi tutaj mieszkało. Prawie każdy mieszkaniec Benaresu jest swego rodzaju 'filozofem’, mającym własne zdanie na temat sensu życia. Pozytywne myślenie i optymizm są tu niebywałe, nie opuszczają ludzi nawet w obliczu śmierci. Benares jest poświęcony bogu Śiwie. Niemal w każdej uliczce starego Benaresu znajdzie się jakaś świątynia, w której codziennie składane są kwiaty, lampki itd.

Benares stał się też drugim, nieoficjalnym centrum działań Fundacji Vivaswan. To tutaj zdobywamy wiedzę o kulturze Indyjskiej. To stąd organizujemy większość naszych indyjskich programów. W czasie, gdy ktoś z nas tutaj jest, chętnym ukazujemy różne oblicza tego niezwykłego ośrodka kultury i religii.

I. ZWIEDZANIE BENARESU – dla osób przyjeżdżających do Varanasi proponujemy:

(1) Przejażdżka łódką o wschodzie Słońca z objaśnieniem miejsc i historii;
(2) Uczestniczenie w porannym programie Subah-e-Banaras, tj. 'poranek w Benaresie’, w dzień zwiedzanie muzeum archeologicznego oraz kilkusetletniego obserwatorium astronomicznego i innych ciekawych miejsc. Wieczorem – czczenie Gangi (Gangesu) zataczanymi kołami ognia.
(3) Zwiedzanie świątyń południowych (jeden dzień) z poznaniem ich legend i historii.
(4) Zwiedzanie świątyń północnych (jeden dzień) z poznaniem ich legend i historii.
(5) Szlakiem buddyjskim i królewskim: zwiedzanie Sarnath: miejsc buddyjskich i dżinijskich. Wprowadzenie do filozofii i religii buddyjskiej i dżinijskiej. Następnie zwiedzanie pałacu w Ramnagarze.
(6) Wodospady (Chadraprabha Falls) – przejazd do niezwykłych przyrodniczo miejsc 50 km na południe od Varanasi (tylko w wrzesień-listopad).

Naszym autorskim opracowaniem jest poznawanie świątyń z ich znaczeniem, historią, mitologią i kultem. Program obejmuje zwiedzenie 55 najbardziej szczególnych świątyń, zajmuje dwa dni i jest całościowym wprowadzeniem w rozumienie różnych oblicz hinduizmu. Do tych programów obowiązuje strój hinduski. Pozostałe programy też realizowaliśmy wielokrotnie.

Dostępność: październik-grudzień 2022 r.

II. KURSY i LEKCJE

(1) Muzyki indyjskiej
(2) Sanskrytu, w tym filozofii, Wedy, rytuału,
(3) Hindi
(4) Jogi – nauka szat-karny.

III. ŚLIB W VARANASI

Varanasi jest miastem miłości. Nie tylko warto tu przyjechać, aby obejrzeć tradycyjną ceremonię ślubną, ale także można samemu zawrzeć tu związek małżeński, zamiast brać ślub w Europie. Tutaj na ślubach nie ma alkoholu; ślub jest bowiem uświęceniem tego ważnego momentu, a każdy element rytuału jest 'zaklęciem’ przewidywanych różnych przejść i kryzysów w przyszłym życiu młodożeńców i ma tym zapewnić trwałość i szczęście związku aż do wspólnej późnej starości. Małżeństwa zawarte w Indiach są na podstawie międzynarodowych umów honorowane w Polsce.

Ponieżej załączam film zrobiony przez Erica Hissa, który w 2003 roku był uczestnikiem zwiedzania świątyń w Varanasi, prowadzonego przez piszącego te słowa. Film jest owocem jego pobytu w Varanasi.

 

 

 

You don't have permission to register