W Himalajach – najwyższych górach świata – wyrosła także najwyższa kultura współżycia z przyrodą. Groza gór, które wciąż żyją, pozwala ludziom rozwinąć nadzwyczajny instynkt i intuicję. Nic dziwnego, że lokalna ludność niejako 'rozmawia’ z duchami Himalajów i ustanawia je jako bóstwa opiekuńcze wsi i rodów. Bogata mitologia starożytnej literatury indyjskiej w dużej mierze czerpała i czerpie z opowieści ludowych kultur Himalajów.
Wyprawy w te najpiękniejsze góry to jedna z najsilniejszych stron działalności Fundacji. Zebrana podczas w licznych naszych badań terenowych i wyjazdów wiedza z zakresu języków, folkloru, tradycji, tańców, pieśni, śpiewów mieszkańcow gór, wciąż pozostaje nieopublikowana i wciąż jest uzupełniana. Wielkie przyjaźnie, które rozwinęły się w surowych warunkach górskich, współpraca z mieszkańcami, a także pracownikami instytucji naukowych tego rejonu (np. HP Uniwersytet w Shimli, czy w Rikong Peo) pozwalają nam przeprowadzać wyjątkowe programy w skali świata programy, w którym pokazujemy rzeczy, o jakich mało kto słyszał na Zachodzie.
Nasz zakres wiedzy i doświadczenia organizacyjnego obejmuje (w roku 2024):
(1) Stan Himachal Pradeś, zwłaszcza jego stolicę Shimlę (stolicę), Dolinę Kullu, Lahaul, Spiri oraz Kinnaur;
(2) Stan Uttarakhand – w tym trasę do źródeł Gangi (Gangotri, Gomukh), pielgrzymki cztery przybytki gór (tzw. cār dhām), niektóre szlaki trekkingowe;
(3) Kaszmir – rejon Jammu i praktycznie cała Dolina Kaszmiru; szczególną umiejętność mamy w organizowaniu 4-dniowej pieszej pielgrzymki do jaskini Amarnath.
(4) Ladakh – klasztory (gompy) buddyjskie.
Wędrowanie po Himalajach, a nawet sama jazda po nich samochodem, staje się doświadczeniem, którego nie da się zapomnieć.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii:
PÓŁNOCNO-WSCHODNIE HIMALAJE – wyprawa z 2016 roku